Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Inwestowanie w kamienie szlachetne. Gdzie kupić pierwsze inwestycyjne kamienie szlachetne

W obecnych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad nowymi możliwościami bezpiecznego lokowania kapitału. Jedną z takich opcji jest inwestowanie w kamienie szlachetne. Kamienie szlachetne są fizycznymi aktywami, które mogą przyciągać zainteresowanie inwestorów, chcących lokować kapitał w aktywach materialnych. 

Niepewny stan światowej gospodarki ukazał wiele niestabilnych możliwości inwestycyjnych. W odpowiedzi na ryzykowne podejścia inwestycyjne odrodziły się alternatywne inwestycje, takie jak naturalne kamienie szlachetne. Rynek kamieni szlachetnych nie podlega dużej zmienności w porównaniu do rynku akcji, obligacji czy kryptowalut. Kapitał lokowano w kamieniach szlachetnych już w starożytności i był cenionym sposobem przechowywania bogactwa.

W niniejszym artykule omówimy, dlaczego warto inwestować w kamienie szlachetne i na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.

Dlaczego rynek kamieni szlachetnych jest dobrym miejscem na inwestycje?

W ciągu ostatnich dwóch dekad ilość dostępnych naturalnych kamieni szlachetnych na rynku gemmologicznym znacząco spadła. Fakt ten spowodowany jest silnym wyeksploatowaniem złóż kamieni oraz znaczącym wzrostem kosztów wydobycia. Zmniejszenie dostaw surowca do szlifierni powoduje, że na rynek trafia mniej wysokiej jakości kamieni szlachetnych, co przekłada się na znaczące zwiększenie popytu. Ograniczony dostęp do wysokiej jakości kamieni oraz wyraźny wzrost cen powoduje zwiększenie zainteresowania kamieniami szlachetnymi w kontekście możliwości lokowania w nich kapitału.

Kamienie szlachetne są minerałami naturalnego pochodzenia, które zostały oszlifowane przez mistrzów obróbki kamieni szlachetnych. Każdy oszlifowany ręcznie kamień szlachetny jest wyjątkowy. Dobry szlifierz w trakcie obróbki wydobędzie piękno kamienia zachowując idealne proporcje, symetrię oraz doskonałe cięcie pozbawione widocznych niedoskonałości. W kamieniach obrabianych przez mniej doświadczonych szlifierzy wprawne oko dostrzeże  niedociągnięcia. Rynek kamieni jubilerskich można porównać z rynkiem dzieł sztuki. Każde dzieło sztuki, czy to obraz, czy rzeźba, jest wyjątkowe. Rynek kamieni szlachetnych i dzieł sztuki nie jest tak płynny, jak rynek złota czy walut, z dziennymi wartościami skupu/sprzedaży. Istnieje duża potrzeba posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu oceny parametrów kamieni szlachetnych, aby podjąć właściwą decyzję o zakupie. Mądrze wybrany kamień, którego cechy są porządane na rynku sprawią, że w przyszłości kamień będzie zyskiwał na wartości.

Jakie kamienie są najlepszą inwestycją?

Rzadkość, jakość i rozmiar kamienia szlachetnego decydują o jego obecnej i przyszłej wartości. Nie jest tajemnicą, że „wielka czwórka” kamieni szlachetnych, do której należą naturalne rubiny, szafiry, szmaragdy, a także diamenty są idealne do inwestowania kapitału. Są to najbardziej rozpoznawalne kamienie szlachetne i słyszał o nich praktycznie każdy.

Diamenty

Diamenty są najbardziej rozpoznawalnymi kamieniami szlachetnymi i każdy kto myśli o kamieniach  szlachetnych w kontekście inwestycji, na pewno w pierwszej kolejności rozważa diament. Warto inwestować w diamenty z kilku powodów:

 • Są najbardziej rozpoznawalnymi kamieniami szlachetnymi na rynku jubilerskim.
 • Kamienie te posiadają ściśle określoną skalę określenia jakości,  która wpływa na wycenę tych kamieni.
 • Wiele firm handlujących diamentami posiada katalog cen, które aktualizowane są przynajmniej raz na kilka miesięcy.
 • Certyfikowane diamenty są poszukiwanymi kamieniami i łatwo je odsprzedać.

Inwestycja w diamenty może okazać się też kłopotliwa. Trudności jakie może napotkać przyszły inwestor to przede wszystkim:

 • Potrzeba zainwestowania znacznej sumy w pojedynczy kamień o niewielkich wymiarach.
 • Istnieje wiele imitacji diamentów, dlatego występuje duże prawdopodobieństwo zostania oszukanym w przypadku zakupu kamieni bez certyfikatu wiodących laboratoriów gemmologicznych tj: GIA, IGI, HRD.
 • Konieczność zaznajomienia się z zasadą 4C.
Szafiry, rubiny i szmaragdy

Szafiry, Rubiny i Szmaragdy uważane są za najcenniejsze kolorowe kamienie szlachetne. Są one powszechnie stosowane w biżuterii już od starożytności, zatem nie dziwi fakt, że nadal są obiektem pożądania entuzjastów biżuterii i kamieni szlachetnych. Wysoki popyt w przeszłości spowodował, że obecnie złoża tych kamieni są praktycznie na wyczerpaniu i na rynek trafiają okazy o coraz słabszych parametrach. To z kolei powoduje chęć ulepszania słabszej jakości kamieni i sprzyja występowaniu na rynku zarówno kamieni naturalnych jak i poprawianych. Na przestrzeni lat powstały też metody otrzymywania syntetycznych rubinów, szafirów i szmaragdów. Zaletami inwestowania w te kamienie są:

 • Największa stopa zwrotu w inwestycji długoterminowej. Kupując kamień o dobrych parametrach ma się pewność, że jego wartość z czasem będzie tylko rosła.
 • Długotrwałe utrzymywanie wysokiej wartość.
 • Pragnienie posiadania tych kamieni poprzez popularność. Nasi klienci najczęściej pytają właśnie o szafiry, rubiny i szmaragdy.
 • Odporność na inflację: rzadkość wysokiej jakości tych kamieni na rynku sprawia, że ich wartość nie spada w wyniku inflacji.

Problemami jakie napotykają inwestorzy podczas zakupu szafirów, rubinów i szmaragdów są:

 • Brak wiedzy na temat metod ulepszania tych kamieni. Istnieje wiele metod poprawiania szafirów, rubinów i szmaragdów, a różnice  pomiędzy wartością kamieni poddanych konkretnym metodom poprawy jest ogromna.
 • Istnieje wiele imitacji tych kamieni, dlatego watro kupować certyfikowane okazy.
 • Rynek kamieni szlachetnych zalany jest niskiej jakości szafirami, rubinami i szmaragdami. Istnieje obawa przepłacenia za kamień o obniżonych parametrach.
 • Oprócz zasady 4C potrzebna jest również znajomość oceny kolorowych kamieni szlachetnych według skali stopnia nasycenia barwy oraz skali tonu oraz określania barwy i jej odcienia.
Rzadkie kamienie szlachetne

Rzadkie kamienie szlachetne jak tsavoryt, turmalin dwubarwny, turmalin paraiba, aleksandryt, demantoid czy opal australijski ze względu na ograniczoną dostępność są obiektem pożądania wielu koneserów kamieni szlachetnych. Inwestycją w  rzadkie kamienie szlachetne powinni zajmować się  doświadczeni znawcy kamieni szlachetnych, którzy są w stanie docenić wartość tych kamieni. Rzadkie kamienie szlachetne są dobrym obiektem inwestycyjnym ponieważ:

 • Kamienie te sporadycznie pojawiają się na rynku jubilerskim dlatego popyt na nie jest bardzo duży
 • Rzadkie kamienie szlachetne posiadają najbardziej porządane barwy np. tsavoryt – intensywnie zielona, turmalin paraiba – turkusowa lub odznaczają się pożądanymi cechami np zmiana barwy.
 • Większość wysokiej jakości rzadkich kamieni szlachetnych posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające autentyczność.
 • Ze względu na ograniczoną podaż cena tych kamieni ciągle rośnie.

Inwestycja w rzadkie kamienie szlachetne dostarcza też trudności. Są to przede wszystkim:

 • Ograniczona dostępność tych kamieni na rynku jubilerskim.
 • Znaczna część dostępnych na rynku rzadkich kamieni szlachetnych jest średniej lub słabej jakości.
 • Kamienie te bywają mylone są z pospolitymi, tańszymi kamieniami.
 • Czas oczekiwania na sprowadzenie przez brokera kamieni szlachetnych odpowiedniego okazu może wynosić ponad rok.
Okazje inwestycyjne

Inwestorzy, którzy chcą przeznaczyć część swojego kapitał na zakup kamieni szlachetnych powinni szukać tzw. okazji inwestycyjnych, czyli kamieni, dla których szansa na wzrost wartości w najbliższych latach jest największa. Okazją taką są przede wszystkim kamienie, których złoża są obecnie silnie eksploatowane. Ze względu na obecnie znaczne wydobycie wysokiej jakości surowca, możliwe jest szlifowanie kamieni o znacznych rozmiarach i masie. Pomimo znacznego popytu na ten rodzaj kamieni ilość dostarczanych kamieni na rynek jubilerski sprawia, że ceny są bardzo korzystne i stosunkowo niewielkim wkładem można nabyć kamień, który za kilka lat ze względu na ograniczenie wydobycia lub wyczerpanie zasobów będzie znacznie zyskiwał na wartości. Kamieniami szlachetnymi, które mogą stanowić okazję inwestycyjna są: tanzanit, zultanit, opal etiopski oraz morganit. Watro rozważyć ich zakup ponieważ:

 • Łatwo można znaleźć kamień o masie ponad 10ct w przystępnej cenie. Na opal etiopski o masie 10 ct przeznaczyć trzeba 3-5 tys. zł, morganit 5-8 tys. zł, zultanit – 7-12 tys. zł, a tanzanit 15-25 tys. zł. Mniejsze kamienie są oczywiście dużo tańsze.
 • Kamienie te najszybciej zyskują na wartości. W ciągu ostatnich 5 lat cena tanzanitu wzrosła ponad dwukrotnie.
 • Duży popyt na większe kamienie sprawia, że łatwo znaleźć nabywcę, a co za tym idzie ułatwiona jest odsprzedaż takich kamieni, zwłaszcza mniejszych, przeznaczonych do klasycznych pierścionków okolicznościowych.
 • Kamienie te występują tylko w jednym lub maksymalnie kilku złóż na świecie dlatego po zakończeniu wydobycia szansa na znalezienie kolejnych złóż jest niewielka.

Szukanie okazji inwestycyjnych na rynku kamieni szlachetnych może być trudne ponieważ:

 • Po zakupie czas oczekiwanie na zwrot inwestycji może być długi (kilka lat). Inwestycja może przynieść sukces dopiero w momencie ograniczenia podaży tych kamieni, co spowoduje zwiększenie zainteresowania.
 • Są to kamienie, których nazwy nie zawsze kojarzą się początkującym miłośnikom kamieni szlachetnych, dlatego może być trudniej z odsprzedażą takich kamieni.
 • Na zakup okazów powyżej 10 ct potrzeba przeznaczyć znaczne środki.
 • Rynek kamieni szlachetnych zalany jest niskiej jakości tanzanitami, zultanitami i morganitami. Są to kamienie przeważnie z dużą ilością spękań i inkluzji. Na rynku jest też sporo opali o słabo widocznej opalizacji.
Gdzie mogę kupić i sprzedać kamień inwestycyjny?

Zaufanie ma kluczowe znaczenie przy zakupie kamienia szlachetnego, zwłaszcza przy wyższych wartościach inwestycyjnych. Pierwszym wyborem powinnny być doświadczone firmy gemmologiczne, które mają duże doświadczenie w kolorowych kamieniach szlachetnych i mogą zaprezentować szeroką gamę wysokiej jakości kamieni przeznaczonych pod inwestycję . Kontakt z doświadczonym gemmologiem pozwoli dowiedzieć się więcej o kamieniach i podjąć właściwą decyzję inwestycyjną. Nie każdy inwestor musi mieć posiadać wiedzę na temat kamieni szlachetnych, a także dostęp do rynku międzynarodowego. Taki dostęp posiadają gemmolodzy wyspecjalizowani w poszukiwaniu kamieni bezpośrednio w miejscu ich wydobycia, dzięki czemu mogą  zaoferować atrakcyjną cenę i duży wybór.

Jeśli chcesz odsprzedać swój kamień szlachetny, skontaktuj się z brokerem kamieni szlachetnych działającym najlepiej na arenie międzynarodowej. Oczywiście możesz sprzedać też kamienie szlachetne na portalach aukcyjnych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Często zakłady jubilerskie i złotnicze odkupują też kamienie bezpośrednio od prywatnych inwestorów.

Wskazane jest jednak znalezienie brokera, który podobnie jak na rynku dzieł sztuki dysponuje doskonałą siecią kontaktów i może pomóc w osiągnięciu pożądanej ceny sprzedaży oraz maksymalizacji zysku.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Zakup kamieni szlachetnych może być fascynującym doświadczeniem, ale jednocześnie wymaga uwagi i ostrożności. W tym rozdziale omówimy kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu kamieni szlachetnych.

 • Jakość – Jakość kamieni szlachetnych ma bezpośredni wpływ na ich wartość. Podczas zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na czystość, barwę wraz ze stopiem jej nasycenia oraz jakość szlifu kamienia. Im lepsza jakość kamienia, tym większa jego wartość.
 • Certyfikacja –  Certyfikacja kamieni szlachetnych jest bardzo ważna, ponieważ pozwala potwierdzić ich autentyczność oraz jakość. W certyfikacie powinieneś znaleźć informację określającą czy kamień jest naturalny, naturalny lecz poddany zabiegom poprawiania czy syntetyczny. W certyfikacie powinny znajdować się też podstawowe parametry kamienia takie jak: kształt, szlif, barwa i odcień, wymiary oraz masa. Kamienie certyfikowane przez renomowane instytucje mają zazwyczaj większą wartość i cieszą się większym zainteresowaniem na rynku.
 • Ulepszanie – Użyta metoda poprawy lub jej brak ma ogromny wpływ na wartość. Za najcenniejsze uważa się niepoprawiane kamienie, w dalszej kolejności kamienie poprawianie standardowymi nieinwazyjnymi metodami. Najtańsze kamienie zostały poddane permanentnym procesom ulepszania.
 • Cena – Cena kamieni szlachetnych jest zazwyczaj związana z ich jakością oraz unikalnością. Przed zakupem warto dokładnie przebadać rynek i porównać ceny kamieni, aby uniknąć przepłacania. Im niższa cena zakupu tym łatwiej o udaną inwestycję.
 • Renoma sprzedawcy – Renoma sprzedawcy jest ważnym czynnikiem podczas zakupu kamieni szlachetnych. Wybieraj sprzedawców, którzy posiadają pozytywne opinie od swoich klientów.
 • Pochodzenie – Pochodzenie kamieni szlachetnych jest ważnym czynnikiem podczas ich zakupu. Oferowane kamienie zawsze powinny mieć wskazany kraj pochodzenia. Jeśli kamień sprowadzono z kraju,  w którym nie znajdują się jego złoża istnieje duże prawdopodobieństwo zakupu imitacji.
Co muszę wiedzieć, zanim kupię kamień jako inwestycję?

Przed zakupem pierwszego kamienia powinienieś zaznajomić się z następującymi klasyfikacjami określającymi parametry kamieni szlachetnych:

 • ocena jakości diamentów i kamieni szlachetnych metodą 4C
 • ocena barwy kolorowych kamienie szlachetnych
 • metody ulepszania i poprawy kamieni szlachetnych
 • charakterystyka i opis kolorowych kamieni szlachetnych
Jakie są zalecane ramy czasowe inwestycji w kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne są doskonałą możliwością długotrwałych inwestycji. Ramy czasowe powinny wynosić  co najmniej kilka lat, najlepiej powyżej 10. Nie ma jasnego indeksu cen kamieni szlachetnych, według którego można odczytać miesięczne wyniki. Rozwój cen odbywa się na przestrzeni lat ze względu na coraz rzadsze występowanie kamieni i szybki wzrost popytu na świecie. Z tego powodu możesz czerpać zyski z kamieni szlachetnych tylko w dłuższej perspektywie. Porównanie kamieni szlachetnych ze sztuką jest bardzo trafne. Piękny obraz lub rzeźbę znanego lub wschodzącego artysty można wyceniać co roku, ale odpowiednio wysokiego zwrotu należy spodziewać się po dłuższym czasie przechowywania.

Jaka kwota inwestycji jest odpowiednia dla kamieni szlachetnych?

Im rzadszy i większy kamień szlachetny, tym wyższa jego wartość rynkowa. Warunkiem jest też zachowanie wcześniej wymienionych parametrów jakościowych. Wybierając ścieżkę inwestowania w kamienie szlachetne można wybrać zakup jednego droższego kamienia lub kilku mniejszych kilka mniejszych.

Pamiętaj że im rzadszy i większy (przy zachowaniu parametrów jakości) jest kamień szlachetny, tym większy jest na niego popyt na rynku, a także większa szansa na jego szybszą sprzedaż po żądanej cenie. Unikatowość jest zawsze w cenie dlatego część naszych klientów skupia się na zakupie jednego droższego kamienia.

Z drugiej strony zakup kilku tańszych kamieni pozwala w razie konieczności na odsprzedaż części zakupionej kolekcji lub użyciu wybranych kamieni do wykonania biżuterii dla siebie lub bliskich. 

Kamienie szlachetne są idealne jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Wysokość kwoty inwestycji w kamienie szlachetne  zależy od osobistych preferencji i możliwości. Nasi klienci średnio przeznaczają około 5 tys. na zakup inwestycyjnych kamieni szlachetnych. Doświadczeni inwestorzy przeznaczają większe sumy.

Podsumowując, zakup kamieni szlachetnych wymaga uwagi i ostrożności. Pamiętaj, że kamienie szlachetne są inwestycją na długi okres czasu, dlatego warto dokładnie przebadać rynek i wybierać kamienie wysokiej jakości. Zwracaj uwagę na pochodzenie, jakość, certyfikację, cenę i renomę sprzedawcy, aby uniknąć rozczarowania i nietrafionych inwestycji.

Posty powiązane