Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Kamienie ozdobne do produkcji biżuterii artystycznej

Naturalne kamienie ozdobne używane są do produkcji biżuterii od początków cywilizacji. Już w czasach cywilizacji sumeryjskiej, asyryjskiej, babilońskiej, egipskiej czy kulturach Mezoameryki i Dalekiego Wschodu kamienie ozdobne były obiektem pożądania i wykorzystywano je w ozdobach, złotej i srebrnej biżuterii oraz przedmiotach kultu religijnego. Kamieniami wykorzystywanymi w pierwszych cywilizacjach były: turkus, lapis lazuli, jaspis, zielony skaleń, karneol, nefryt, malachit, onyks, hematyt, kwarc, obsydian, amazonit, kryształ górski, kalcyt oraz różne odmiany chalcedonu  Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem precyzyjnych narzędzi jubilerskich nastąpiło zwiększenie zapotrzebowania na szerszą gamę kamieni i materiałów, które można wykorzystać przy tworzeniu biżuterii. Dlatego współcześnie istnieje kilkaset rodzajów kamieni, które stosowane są w oprawie jubilerskiej,  a co jakiś czas odkrywane są nowe materiały. 

Czym są kamienie ozdobne ?

Kamieniami ozdobnymi nazywa się oszlifowane najczęściej w formie kaboszonów skały zbudowane z  jednego lub kilku minerałów drobnokrystalicznych lub minerały, które ze względu na dużą ilość niedoskonałości nie posiadają jakości jubilerskiej. Kamienie te najcześciej szlifowane są w tak zwane kaboszony. Kaboszony mają gładkie i mocno wypolerowane powierzchnie, najczęściej z wypukłą lub kopulastą górą i płaską podstawą. Subtelne piękno kaboszonu jest ponadczasowe i pomaga ukazać różne, czasem ukryte charakterystyczne urokliwe i przyciągające wzrok cechy  kamieni ozdobnych.

Syntetyczne i naturalne kamienie ozdobne

Podobnie jak w przypadku kamieni szlachetnych, kamienie ozdobne mogą być naturalne , naturalne ale poddane procesom ulepszania barwy lub mogą być kamieniami syntetycznymi. Kamienie naturalne są wydobywane ze złoża danego minerału lub skały. Przechodzą jedynie proces cięcia, szlifowania i polerowania w efekcie czego  otrzymywane są kaboszony o przeróżnych kształtach. Które naturalne kamienie najczęściej można spotkać na rynku jubilerskim? Przede wszystkim Labradoryt, Tygrysie oko, Rodochrozyt, Jaspisy, Agaty, Malachit (chociaż coraz częściej zdarzają się imitacje).