Czym jest pietersyt i jak został uformowany?
Pietersyt nie jest minerałem, a skałą utworzoną w bardzo specyficznych warunkach. Jest to skała metamorficzna powstała z przekształcenia pod wysokim ciśnieniem i temperaturze włóknistego minerału krokidolitu. Minerał podczas przekształcenia jest wypełniany mikrokrystaliczną krzemionką, która utrwala włóknistą strukturę.
Fot. Przykład pozyskanej bryłki pietersytu, która zastanie poddana obróbce szlifierskiej
Cechy morfologiczne pietersytu i skład mineralny
Pietersyt charakteryzuje się obecnością smug, które są psudomorfozami krokidolitowymi wypełnionymi mikrokrystaliczną krzemionką. Krokidolit to ten sam minerał, który odpowiada za efekt “kociego oka” w kamieniach o nazwach tygrysie, kocie, czy bawole oko. Wyjątkowość pietresytu polega chaotycznym ułożeniu smug, natomiast w tygrysim oku, struktura jest uporządkowana i ciągła.
Fot. Chaotyczne ułożenie smug w pietersycie i równolegle ułożone włókna w tygrysim oku
Pietersyt został przypadkowo odkryty w latach 70. przez Sida Pietersa, który badał tereny nadające się pod uprawy w Namibii. Obecnie po za Namibią znane jest jeszcze jedno złoże tych kamieni w prowincji Henan w Chinach.
Odmiany pietersytu
Pietersyt można rozpoznać po charakterystycznych chaotycznych smugach. Kamień ten może mieć gęste lub rzadkie wtrącenia krokidolitowe, co powoduje odmienny wygląd. Wykazuje barwę głównie szaro- niebieską, pomarańczowo- brązową lub mieszankę tych kolorów. Namibijski pietrersyt przeważnie posiada dominującą barwę niebieską, natomiast chiński pomarańczową. Za cenniejszą uznaje się jest namibijską niebiesko- szarą odmianę.
Fot. Niebiesko- szary pietersyt pochodzący z Namibii i złotawy pietersyt wydobywany w prowincji Henan w Chinach.
Zastosowanie w jubilerstwie
Pietersyt jest ozdobnym kamieniem, który głównie szlifuje się w formy kaboszonowe. W celu najlepszego wykazania efektu smug, pietersyt musi być szlifowany równolegle do orientacji włókien. Kaboszony mogą mieć różne kształty takie jak owalny, okrągły, prostokątny, trójkątny, kwadratowy lub fantazyjny. Tego rodzaju kamienie ozdobne świetnie nadają się do wykonania wisiorków, bransolet, sutasz, wire wrapping czy art clay.
Fot. Wysokiej jakości wisiorek z pietersytem oraz bransoleta wykonana z jednego bloku pietersytu
Pietersyt to kamień ozdobny, który możesz zamówić w naszym sklepie internetowym klikając w link.