Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Zultanit – wyjątkowy kamień szlachetny ze wzgórz Kapadocji

Turcja od zawsze kojarzona była z szeroko rozwiniętym handlem, zwłaszcza w branży jubilerskiej. Kiedy kilka lat temu w kopalni boksytów nieopodal Izmiru natknięto się na nieznany dotąd minerał, błyskawiczne zauważono szansę na promocję regionu oraz całego kraju wykorzystując rynek jubilerski. Potrzeba była szumna nazwa dla nowo odkrytego kamienia szlachetnego. Przyjęto nazwę Zultanit, nawiązującą do 36  Sułtanów rządzących Imperium Osmańskim w Anatolii pod koniec XIII wieku. Od kilku lat po sprywatyzowaniu kopalni, właściciele próbują wypromować nazwę Csaryt, jednak określenie Zultanit jest szerzej rozpowszechnione.

Pozyskiwanie zultanitów w kopalni boksytów w Turcji

Szybkiemu rozpowszechnieniu nazwy, a tym samym ogromnemu popytowi sprzyja jego ekskluzywność, która przejawia się unikatowymi cechami Zultanitów.

Zultanity są znane wyłącznie z jednej lokalizacji na świecie. Gemmologiczne okazy pochodzą wyłącznie z kopalni boksytów w prowincji Izbir. Początkowo zultanitów szukano przy okazji drążenia nowych szybów kopalnianych, obecnie proces pozyskiwania tych kamieni został zautomatyzowany i stał się na równi ważny z wydobyciem boksytów.

Świeżo wydobyte zultanity są poddawane ocenie przydatności do obróbki szlifierskiej

Zultanity występują w postaci stosunkowo dużych kryształów, jednak okazy nadające się do szlifowania i obróbki zdarzają się niezwykle rzadko. Szacuje się, że 98% wydobytych kryształów nie znajduje zastosowania w jubilerstwie. Bardzo często zdarzają się okazy spękane lub zawierające inkluzje innych minerałów.

Zultanit posiadający inkluzje innych minerałów, nie nadający się do obróbki szlifierskiej

„Czysty” kryształ zultanitu, który może zostać oszlifowany

Najczęściej oszlifowane zultanity mają od 1 do 3 ct. Większe kamienie zdarzają się bardzo rzadko. Największy oszlifowany dotąd zultanit posiada masę 121,65ct. Inną unikatową cechą zultaniów jest zmiana barwy w zależności od oświetlenia. W świetle dziennym zultanity charakteryzują się zielono- oliwkową barwą, natomiast w sztucznym świetle nabierają czerwonawy odcień.

Zmiana barwy zultanitów w zależności od rodzaju oświetlenia

Oszlifowane zultanity często posiadają niewielkie inkluzje, powstałe podczas wzrostu kryształu. Bardzo często są one wykorzystywane przy badaniu kamieni. Występowanie wrostków pomaga w prawidłowej identyfikacji zultanitów oraz wyklucza możliwość obecności imitacji. Syntetycznie wytwarzane dispory –„ zultanity” są łatwe do rozróżnienia przez doświadczonych gemmologów. Zultanity są szlifowane w każdym kształcie, często w unikatowych wariantach. Nasza pracownia oferuje wyłącznie naturalne zultanity, do których wystawiamy certyfikaty autentyczności.

Złoty pierścionek z brylantami i zultanitem

Zultanit o finezyjnym, gwiaździstym kształcie