Gdzie kupić kamienie szlachetne do wymarzonej biżuterii?
Wielu naszych klientów opowiada Nam o problemach z wykonaniem biżuterii własnego pomysłu u złotnika. Przekonanie klientów zakładów złotniczych jest takie, że przychodząc do złotnika ze swoim projektem bez problemu wykona on dla Ciebie wymarzoną biżuterię. Jednak często zdarza się sytuacja, w której obsługa zakładu złotniczego pyta, czy posiadamy kamienie do zaprojektowanej biżuterii. I tu pojawia się zakłopotanie – dlaczego złotnik pyta mnie o kamienie? O ile co do wysokiej jakości wykonywanych przez polskich złotników produktów nie mamy wątpliwości, o tyle często pojawia się problem z ich zaopatrzeniem w odpowiednią bazę kamieni szlachetnych.
Zakłady złotnicze rzadko posiadają bazę kamieni szlachetnych
Większość zakładów złotniczych posiada w swoich zasobach tylko podstawowe kamienie jak: kwarce (ametysty, cytryny), granaty, syntetyczne cyrkonie, małe rubiny, szafiry lub większe kamienie, które zostały wyjęte ze starszej biżuterii. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze nie wszyscy złotnicy są znawcami kamieni szlachetnych. Są artystami potrafiącymi wykonać wspaniałe biżuteryjne dzieła ze złota i srebra, jednak niekoniecznie są ekspertami w zakresie gemmologii. Nawet posiadanie eksperckiej wiedzy w zakresie kamieni szlachetnych nie oznacza znajomości zawiłych procedur związanych z importem kamieni szlachetnych z najdalszych zakątków świata. Dodatkowo dochodzi czasochłonność tego przedsięwzięcia. Często więc złotnicy podejmują się chętnie wykonania projektu biżuterii, jednak pod warunkiem dostarczenia własnych kamieni szlachetnych.
Gdzie kupić kamienie szlachetne do wymarzonej biżuterii
Zatem gdzie kupić kamienie szlachetne do wymarzonego pierścionka lub kolczyków? Istnieje kilka możliwości zakupu kamieni. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdzie w nim przynajmniej jeden sklep oferujący kamienie. Co jakiś czas w dużych miastach organizowane są też targi i giełdy kamieni szlachetnych, minerałów i biżuterii. Inną możliwością jest zakup kamieni podczas zagranicznych wakacji np. Sri Lance, Myanmar czy Indiach i przywiezieniu ich do kraju w celu oprawienia. Najpopularniejszym sposobem nabycia kamieni szlachetnych jest zakup na portalu sprzedażowym lub sklepie internetowym.
Jak kupować kamienie szlachetne przez Internet
Zakup kamieni szlachetnych w stacjonarnych posiada niewątpliwą zaletę jaką jest możliwość obejrzenia kamienia przez zakupem. W obecnych czasach coraz więcej zakupów dokonuje się przez Internet. Na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dokonać zakupu kamieni w sieci? Niezależnie od tego czy oferty przeglądasz na portalach sprzedażowych czy w sklepie internetowym najważniejsze jest sprawdzenie sprzedawcy i jego towaru.
Przed zakupem sprawdź opinie o sprzedającym oraz przejrzyj jego asortyment
Wiele pozytywnych opinii dobrze świadczy o rzetelnym podejściu sprzedającego do realizowanych zamówień. Sprawdź też czy sprzedający posiada szerszą ofertę kamieni. Jeśli tak jest, sprzedawca jest aktywny i dba o nowy, ciekawy asortyment w sowim sklepie. Gdy sprzedawca oprócz naturalnych kamieni ma w swojej ofercie również kamienie syntetyczne, istnieje duże ryzyko, że zakupiony przez ciebie kamień może okazać się zwykłym szkiełkiem. W takim przypadku najlepiej wybrać innego sprzedawcę.
Zwróć uwagę na opis produktu
Dobry sprzedawca w swojej ofercie poda wszystkie potrzebne parametry do oceny właściwości kamienia zamawianego na odległość. Kamień powinien posiadać wyszczególnione następujące parametry: nazwę, kształt, szlif, masę, wymiary, stopień czystości, barwę i odcień, pochodzenie oraz, co bardzo ważne ewentualną metodę ulepszania. Niektóre naturalne kamienie są poddawane procesom ulepszania, aby polepszyć ich parametry. W takim przypadku sprzedawca powinien w swojej ofercie zaznaczyć jakimi metodami poprawiania poddano taki kamień. Brak znajomości parametrów oferowanego towaru na pewno źle świadczy o sprzedawcy.
Przejrzyj galerię zdjęć oferowanego kamienia
Zdjęcia kamieni wykonywane są w dużym powiększeniu. Niewielkie niedoskonałości widoczne na zdjęciach mogą być zupełnie niezauważalne gołym okiem i nie będą nam przeszkadzać w noszonej biżuterii. Natomiast jeśli na zdjęciach zauważymy wiele niedoskonałości, ubytków oraz pęknięć, istnieje prawdopodobieństwo, że kamień nam się po prostu nie spodoba.
Co w przypadku, gdy kamień nam się nie spodoba?
Upewnij się, że sprzedawca przyjmuje zwroty. Jeśli kamień nie spełni twoich oczekiwań, powinna być zagwarantowana możliwość jego zwrotu. Jeśli dokonujesz zakupu w sklepie internetowym sprawdź czy obsługiwane są bezpieczne płatności, które ochroną twój zakup.
Zapytaj o certyfikat dla droższych kamieni
W przypadku droższych kamieni powinieneś zapytać o możliwość wystawienia certyfikatu lub zestawienia potwierdzającego parametry. To dobry sposób na przeprowadzenie weryfikacji sklepu. Sprzedawca, który jest pewny swoich produktów będzie oferował możliwość wykonania certyfikatu lub zestawienia paramentów oferowanych kamieni, a dla najdroższych kamieni w swojej ofercie dołączał certyfikaty wydane przez międzynarodowe laboratoria takie jak: GIA, IGI, HRD, GRA, GIL, AIG.
Sprawdź czas wysłania przesyłki
Sprzedawca powinien wysłać towar bezzwłocznie, maksymalnie do 3 dni od zakupu. Taki czas realizacji świadczy o fizycznym posiadaniu kamieni przez sprzedającego. Dłuższy okres oczekiwania na wysłanie kamieni podpowiada, że sprzedawca może być jedynie pośrednikiem i oferuje kamienie, których nie ma na stanie. W takich przypadku często dochodzi do znacznych opóźnień, zaginięć lub niewysłania przesyłki.
Skontaktuj się ze sprzedawcą, jeśli masz dodatkowe pytania
Najlepsi sprzedawcy chętnie i szybko udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania. Sprzedażą kamieni zajmują się pasjonaci z dużą wiedzą gemmologiczną, jeśli odniosłeś wrażenie, że sprzedawca nie udziela satysfakcjonujących odpowiedzi, poszukaj innego sprzedawcy.